Google News

e-Devlet Giriş Yapın – eDevlet Kapısı Girişi Ekranı (Turkiye.gov.tr)

e-Devlet; T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile girilebilen, e-devlet kapısı aracılığıyla neredeyse bütün vatandaşlık işlemlerinizi devlet uygulaması üzerinden yapabileceğiniz bir sistemdir. Fakat bunun için öncelikle devlet şifresi alma gibi yollarla sisteme giriş yapabileceğiniz yöntemi belirlemeniz gerek. Sonra gerekli kurumun e devlet başvuru sayfası aracılığıyla işleminizi yapabilirsiniz.

e-Devlet Giriş İle Neler Yapılabilir?

e-Devlet kapısı sistemi ile aşağıda yer alan tüm hizmetlere kolayca ulaşabilirsiniz. e- Devlet’e giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler, Kurumlar, Belediyeler, Firmalar, Hızlı Çözüm gibi menülere ana sayfadan ulaşabilirsiniz. E-Devlet, devletin hizmetlerini online platformda sunduğu ve vatandaşın çeşitli hizmetlerden faydalanması için oluşturulan internet sistemidir. Peki e devlete nasıl girilir? E devlette hangi hizmetler yer alıyor?

SGK

Sosyal Güvenlik Kurumu

4A Hizmet Dökümü

Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanlığı

Dava Dosyası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı

Gelir İdaresi Başkanlığı

Vergi Borcu Sorgulama

İcra Dosyası Sorgulama

Adalet Bakanlığı

İcra Dosyası Sorgulama

>Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama

Alt Üst Soy Bilgisi

Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama

Sistemde vatandaşlar ailelerinin alt üst soy bilgilerini sorgulayabiliyorlar. Aile nüfus tablosu çıkarmak için öncelikle sisteme giriş yapılıp sonrasında arama yerine alt üst soy bilgisi sorgulama yazmak gerekiyor. Vatandaşların bu yolla alt üst soyağacı çıkarması mümkün.

Haciz Sorgulama

Banka Haciz Sorgulama

Kullanıcılar e devlet sayfası ile bankalardan haciz gelip gelmediğini öğrenebiliyor. Banka hesabımda e haciz var mı veya daha basit şekliyle banka hesabımda haciz varmı diye merak edenlerin banka blokesi sorgulama işlemlerini sistem üzerinden yapabilmeleri mümkün. Kullanıcılar sistemden banka hesabında haciz varmı yok mu görebiliyor. Eğer banka hesaplarına uygulanan haciz varsa sorgulamanın ardından çıkıyor.

CİMER

CİMER Şikayet

Cımer e devlet üzerinden resmi kurumlara dilekçe yazmaya izin veren aracı sistemdir. Cimer e devlet başvurusu yapıldıktan sonra dilekçeler gerekli kurumlara iletiliyor. Cimer şikayet başvuru sorgulama hizmetiyle cimer şikayet sonucu sorgulama mümkün oluyor. Fakat burası genellikle kurumlara iletilecek talepler veya şikayetlerle ilgili. Eğer cimer sosyal yardım sorgulama yapacaksanız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ilgili sayfasına girmeniz gerekiyor.HGS Abone Numarası Öğrenme

HGS Abone Numarası Öğrenme

Vatandaşların bu sistemden HGS abone no sorgulaması yapabilmesi mümkün. HGS abone numarası öğrenildikten sonra hgs hareketleri e devlet üzerinden görüntüleniyor. Hgs geçişleri e devlet üzerinde görüntülendikten sonra hgs borcu sorgulama e devlet üzerinde mümkün oluyor. Aynı şekilde hgs iptal işlemi de burada mümkün. Yani kısa bu hizmetle hgs numara sorgulama, hgs numara öğrenme, hgs kalan bakiye gibi birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Girişimcilik Belgesi Sorgulama

Girişimcilik Belgesi Sorgulama

Girişimcilik belge sorgulama yapmak için öncelikle eğitime katılmış olmanız lazım. Eğer eğitime katıldıysanız girişimcilik eğitimi katılım belgesi sorgulama yapabilirsiniz.

Öğrenci İşlemleri

Öğrenci İşlemleri

Özellikle yurtlarda kalan öğrencilerin e devlet mobil veya web sitesi üzerinden çeşitli işlemleri yapması mümkün. GSB’ye bağlı edevlet işlemleri internet üzerinden birkaç dakikada hallediliyor. Mobil uygulamada işlem yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle edevlet indir ücretsiz aramasıyla edevlet mobil uygulama indirmesi gerekiyor.Sosyal Yardım Sorgulama

Sosyal Yardım Sorgulama

E-Devlet kapısı üzerinden en çok sorgulananlardan biri de sosyal yardım bilgileridir. Özellikle dar gelirli vatandaşlar 1000 tl destek kredisi türkiye gov tr aracılığıyla sorgulayabiliyor. Bunun için 3 devlet sifresi alma gerekiyor. Dar gelirliler, engelliler veya 65 yaş e devlet aracılığıyla sosyal yardım başvurusu yapabiliyor.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

HES Kodu Alma

Vatandaşların özellikle seyahatlerinde alması gereken hes kodu alma edevlet aracılığıyla sunulan hizmetlerden biri. Hes kodu alma edevlet giriş yapıldıktan sonra hes kodu üretme listeleme yapılmaktadır. Vatandaşlar bu hizmetle hes kodu uygunluk sorgulama dahil birçok işlemi yapabiliyor. Özellikle hes kodu üret bu hizmetlerin başında geliyor. Vatandaşlar hes kodum e devlet yazarak hes üretme işlemini yapıyor.

Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu ve Sonucu

Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu ve Sonucu

Tüketici hakem heyeti başvuru sonucu öğrenme için öncelikle yapmanız gereken birkaç adım vardır, Tüketici hakem heyeti dilekçe sorgulama veya tüketici hakem heyeti şikayet sorgulama gibi birçok hizmet e devlette yer alıyor. Tüketici hakları e devlet sayesinde aldıkları hizmetler konusunda sorun yaşaması durumunda tüketici şikayet edevlet üzerinden yapılıyor.

Abonelik İşlemleri

Abonelik İşlemleri

Vatandaşların su, elektrik, doğalgaz gibi aboneliklerini edevlet ana sayfa ekranında yer alan arama kısmına kurum adını yazması gerekiyor. Örneğin edevlet başkentgaz abonelik yazarak kurumun sayfasına ulaşırsınız. Sonrasında edevlet başkentgaz ödemelerinizi buradan tamamlayabilirsiniz.Adıma Hgs Var Mı?

Adıma Hgs Var Mı?

Sistemde en çok aratılan konulardan biri de adıma kayıtlı hgs varmı sorusudur. Özellikle araba sürücüleri hesaplarında bakiye olmadığı takdirde otomatik geçişlerde Hızlı Geçiş Sistemi aracılığıyla otomatik olarak geçiyor. Fakat sürücülerin daha sonra bu geçiş ücretini ödemeleri gerekiyor. Eğer gerekli tutar zamanında teslim ödenmezse sistem vatandaşların hesaplarına blokabiliyor.Araç İşlemleri

Araç İşlemleri

Araç hgs sorguluma e devlet üzerinden yapılabildiği gibi araç borcu yoktur yazısı almak gibi birçok hizmet bu sistemde yer alıyor. Arabanın vergisi sorgulama gibi pek çok çeşitli yol var. Kullanıcılar bu yolla adıma kayıtlı tüm araç borçlarını öğreniyor. Örneğin arama yerine araba temmuz vergisi ödeme yazarsanız sonrasında araba vergisi sorgulama ekranı açılacaktır.

Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus Kayıt Örneği

Sistemde ikametgah bilgilerinizi içeren nufus kayıt örneği e devlet üzerinde yer alıyor. Nüfus aile kayıt örneği de denilen hizmetle nüfüs kayit örneği alabilirsiniz.İçişleri Bakanlığı

Seyahat İzin Belgesi Sorgulama

Özellikle pandeminin yoğun olduğu günlerde kullanılan seyahat izin belgesi e devlet sorgulama adımıyla yapılıyordu. Eğer tekrardan aynı şekilde seyahat yasağı gelirse seyahat izin belgesi e devlet giriş ile alabilirsiniz.

İşyeri Açma veya İş Bulma

İşyeri Açma veya İş Bulma

İşkur kayıt belgesi e devletten alınır mı diye soranların bunu sistemden yapabilmeleri mümkündür. İşkurkayıt belgesi almak sistemde mümkün olduğu gibi ayrıca işyeri açma ruhsatı sorgulama işlemi de yapılabilir. İşyeri açma belgesi sorgulama opsiyonuyla iş kuracakların başvurularının sonucunu görmesi mümkündür.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Veren PTT’ler Hangileri?

Türkiye genelindeki PTT şubelerini sorgulayabilir ve adres bilgilerine buradan erişebilirsiniz. Edevlet şifresi nedir diye soran vatandaşların sayısı bir hayli fazla. Vatandaşlar e devlet şifresiyle sisteme giriş yapıyor. Yani bu şifre devlet dairelerinde yapılan tüm işlemlerin e devlet şifreyle giriş aracılığıyla yapılmasını sağlıyor. Ptt e devlet şifresi alma için tercih edilen tek yoldur. Ptt e devlet şifre vererek vatandaşların çeşitli resmi kurumlarda işlem yapmasını mümkün kılıyor. Ptt e devlet sifre alma işleminin ardından yurttaşların şifreyi değiştirmesi gerekiyor. Yani ptt edevlet şifresi geçici bir şifredir. Edevlet sifresi alma internetten ancak yurttaşların kişisel banka hesaplarıyla oluyor.

e-Devlet ile İlgili Yazılar

e-Devlet sistemi ile merak edilen haberler.

Sıkça Sorulan Sorular

E-Devlet Nedir? E-Devlet Giriş ve e-Devlet Hizmetleri

E-Devlet, devletin hizmetlerini online platformda sunduğu ve vatandaşın çeşitli hizmetlerden faydalanması için oluşturulan internet sistemidir. Peki e devlete nasıl girilir? E devlette hangi hizmetler yer alıyor?

E-Devlet Giriş

E devlet giriş işlemi için öncelikle vatandaşların PTT’den şifre alması gerekiyor. Yeni TC Kimlik kartı ile e devlete giriş veya eski tip nüfus cüzdanıyla giriş yapabilmek için elektronik imza veya internet bankacılığı gibi yöntemler de bulunuyor. E devlet nerede çalıştığına dair belge alınabilecek veya çeşitli resmi hizmetlerden internet ortamında yararlanabilmek için var olan tek ortamdır. Bir nevi resmi kurumlarda yapabileceğiniz işleri web ortamında yapabileceğiniz adrestir. E devlet gireceğim diyorsanız ilk olarak nüfus bilgilerinizle bizzat başvuru yaparak geçici şifrenizi belirliyorsunuz. Geçici şifresini almayanların sadece kimlik bilgileriyle sisteme giriş yapması mümkün değil. Bu vatandaşlar genellikle E devlet giriş neden girilmiyor gibi sorular soruyor.

E devlete nerden girilir konusunu merak ediyorsanız buraya giriş için tek bir adres bulunuyor ve arama motorunda ilk sırada çıkıyor. Çıkan sayfada e devlet giriş kimlik doğrulama yaptıktan sonra e devlet giriş kimlik bilgileri ile giriş yapıyorsunuz. Kimlik ile e devlete giriş elbette ki sisteme girilebilecek tek yöntem değil. E devlet’e giriş yapamıyorum diyenlerin ayrıca mobil bankacılık veya mobil imza gibi yöntemleri de kullanması mümkün. E devlet’e neden girilmiyor sorusunu soran vatandaşların bu yöntemleri denemesi yaşadıkları sorunu çözüyor. E devlet giriş ne zaman emekli olurum veya e devlet ösym giris nasıl yapılır gibi hizmetlerden faydalanmak isteyenlerin öncelikle sistemde kayıtlı olması gerekiyor. Yani e devlet sistemine nasıl giriş yapılır sorusunun cevabını bilmeleri gerekiyor.

E devlet giris nasıl yapılır diyenlere ilk adımda şifre devlet tarafından PTT aracılığıyla veriliyor. Sonrasında vatandaşların aldıkları şifreyi değiştirmesi gerekiyor. Şifre değiştirme e devlet sistemindeki güvenlikleri için vatandaşların yapması gereken işlemlerden biridir.  Şifre e devlet girişinde vatandaşların özellikle benzersiz karakterlerden oluşması gereken anahtardır. Bu yüzden özellikle başkalarının şifre sorgulama ekranında parolalarını öğrenmemesi için tahmin edilebilir olmamalıdır.

Şifreli giriş vatandaşların hükümet işlemlerini yapabilmeleri için tek yol değildir. Özellikle parolalarını unutan vatandaşlar olabiliyor. Bunlar için şifremi unuttum e devlet kapısı üzerinde yeni parola belirleme seçeneği bulunuyor. Şifremle e devlete girmek istiyorum diyenlerin şifresiyle sisteme girebileceği bir yöntem bulunduğu gibi sisteme girebilecekleri tek yol parola değil. Şifresiz e devlet kapısında işlem yapabilmek için öncelikle şifresiz e devlet girişi nasıl yapılır bunun bilinmesi gerekiyor.

Şifresiz e devlete giriş için öncelikle vatandaşların bilgilerini teyit edebileceği en uygun yöntemi kullanması gerekiyor. Mobil imza veya internet bankacılığı gibi bazı yollarla şifresiz e devlete girmek mümkün oluyor. Şifresiz edevlet sorgulama için yurttaşların özellikle kimlik bilgilerini kanıtlaması gereken alternatiflerin kullanılması lazım. Şifreyle e devlete giriş yapmak isteyenler özellikle arama motorunda sistemin aramasını doğru bir şekilde yapmalı. Vatandaşların oldukça fazla bir yüzdesi “ğeğclğo” yazarak sisteme giriş yapmaya çalışıyor fakat bu yazım şekli yanlıştır.

E dvlet Giris ve Şifre İşlemleri

Bilindiği üzere internet üzerinden devlete başvuru yapacakların e devlet e gırıs yapması lazım. E devlet şifresi alarak e devlet hesap oluştur işleminizi basitçe yapabilirsiniz. E devler hesabı açmak istiyorum diyenlerin ilk olarak ptt e devlet şifresi online al veya ptt edevlet şifre kuruma giderek al gibi yöntemleri bilmesi gerekiyor. Ptt internet üzerinden e devlet şifresi alma için öncelikle kendi adınıza bir karttan işlem yapmanız gerek. Ptt olmadan e devlet şifresi alma online ortamda mümkün değildir çünkü ptt online e devlet şifresi alma da yine kurum aracılığıyla yapılır. Yani ptt devlet şifresi alma için kullanılan tek ortamdır. Sadece ptt e devlet şifresi internet ortamında verilmiş olur.

Sağlık İşlemleri Edevletgovtr Aracılığıyla Yapılır mı?

Evet, edevlet şifresi ptt aracılığıyla alındıktan sonra edevleti şifresi giriş ekranına giriş yapılır. İnternetten e devlet hesabı açma adımından sonra sağlıkla ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin lens reçete sorgulama gibi çeşitli sorgulamalarınızı e nabız üzerinden veya bağlı olduğunuz sigorta kurumundan sorgulayabilirsiniz. Lens reçetesi sorgulama işlemi için özellikle sigorta şirketimi tercih ederseniz en güncel bilgilere ulaşırsınız. Fakat wwe nabız uygulamasına bağlanarak da reçetenizi görebilirsiniz.

Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama

Banka hesaplarına uygulanan haciz e devlet üzerinden görünebilir. Örneğin garanti bankası haciz sorgulama yapmak istiyorsanız banka adı girmeden direkt banka e haciz sorgulama yapıyorsunuz. Sonrasında açılan ekranda tüm bankalara ait bilgileriniz görünüyor. Bunun haricinde uyapedevlet aracılığıyla adınıza açılan tüm icra dosyaları dahil adliye işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

E Devlete Girmek İstiyorum ama şifremi unuttum

E devlete giriş yolları bellidir. Vatandaşlığınızı kanıtlayabileceğiniz ve şahsi hesabınıza girdiğinizi teyit ettiğiniz sürede e devletgirisi yapabilirsiniz. Bunun için E devlete şifreyle giriş yap veya mobil imzayla giriş yap gibi birçok yöntem var. Fakat bunun öncesinde e devlete üye ol ekranından hesap oluşturmalısınız. E devlet şifresi yok diyorsanız öncesikle e devletşifresinasıl alınır sorusunun cevabını bulmalısınız. Bunun dışında şifrenizi unutursanız e devlet şifresi yenileme sms ile veya tekrar PTT’ye giderek yapılmaktadır. Edevlet sifre sifirlama yaparak edevlet sayfası girişinizi yapabilirsiniz.

E Devlete Diğer Giriş Yolları

Edevlet güvenlik ayarları vatandaşların şahsi hesapları olduğunu kanıtlaması üzerine oluşturulmuştur. Bunun için edevlet giriş şifresi alma veya birçok farklı yol bulunuyor. Öncelikle edevlet giriş indir veya edevlet kapısının internet adresi yoluyla adresi buluyorsunuz. Edevlet kimlik kartı ile giriş veya çeşitli alternatifler sunacak. Örneğin mobil bankacılıkla e devlete giriş kullanılan diğer bir yöntemdir. Bu yolla girerek çeşitli kurumlara online e devlet başvurusu yapabilirsiniz. Fakat siz en çok kullanılan yöntemi kullanacaksanız ptt şifre alma e devlet girişinde kullanabilirsiniz.

E Devlet Hesabıyla Neler Yapabilirim?

Yukarıda gerekli ayrıntıları açıkladık fakat kısaca özetlemek gerekirse devlet kapısı gov tr aracılığıyla neredeyse bütün vatandaşlık işlemlerinizi devlet uygulaması üzerinden yapabiliyorsunuz.

Fakat bunun için öncelikle devlet şifresi alma gibi yollarla sisteme giriş yapabileceğiniz yöntemi belirlemeniz gerek. Sonra gerekli kurumun e devlet başvuru sayfası aracılığıyla işleminizi yapabilirsiniz.

E devlet bilgi sorgulama için özellikle tercih edilir. Çünkü bu işlem oldukça basittir ve vatandaşların çoğu bu işlemler için sırada beklemek istemez. Bilhassa e devlet belge alma gibi hizmetler kuruma bizzat gitmeden kolayca yapılmaktadır. Sondasında e devlet başvuru sorgula işlemiyle talebinizin onaylanıp onaylanmadığını görebiliyorsunuz. Sistemde yaşanan sorunlar için e devlet cagri merkezi bulunuyor. Telefonla hizmet veren e devlet nosu aranarak sistemde yaşadığınız problemi belirtirseniz gerekli ekipler anında düzeltme yapıyor. Sistemde birçok özellik bulunuyor.

Örneğin e devlet parti üyeliği silme gibi değişik hizmetlerle yurttaşların aktif parti üyeliklerini silebilmesi mümkün. E devlet sağlık bakanlığı hes kodu ise son birkaç yıldır sisteme en çok girme sebeplerinden biridir.

Hes kodu öğren e devlet ile vatandaşlar kendilerine özel oluşturulan ve seyahatlerinde kullanabildikleri kodları öğrenebiliyor. Sistemde acil toplanma sorgulama alanı sorgulama bile yer alıyor. Biliyorsunuz ki depremin ne zaman geleceği belli değil. Bu yüzden vatandaşların kriz anına önceden hazırlıklı olması lazım. Acil toplanma alanının yanı sıra deprem sigortası olarak geçen DASK e devlet üzerinden sorgulanıyor.

Yani kısacası devletle ilgili her bilgi e devlet üzerinden sağlanıyor. Edevletturkiye ile giriş yaparak her işleminizi zaman kaybetmeden tamamlayabiliyorsunuz.

Bunun için google edevlet yazarak veya edevlet mobil sayfası ile sisteme giriş yapıyorsunuz. Kısaca açıklamak gerekirse Edevlet kapısı pandemi dönemi başta olmak üzere birçok açıdan oldukça yararlı bir uygulama.

Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama

Alt üst soyağacı sorgulama işleminin ardından vatandaşlar dilerlerse bu bilgileri indirebiliyor. Kütük bulma bu seçenekle yapılıyor. Kütük öğrenme yapmak isteyenlerin alt üst soy bilgisi sorgulaması gerekiyor.

Adıma Hgs Var Mı?

Vatandaşlar bu sebeple özellikle üzerime e haciz varmı diye sorabiliyor. Bunun için üzerime hgs var mı sorgulamasının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Eğer kullanıcılar üzerime kayıtlı hgs olup olmadığını öğrenmezse daha önce de belirtildiği gibi bankalara elektronik haciz işlemi uygulanıyor. Bunun için özellikle araç sürücüsüyseniz üzerime kayıtlı hgs sorgulama ekranını düzenli olarak takip etmelisiniz. Eğer üzerime kayıtlı hgs varmı ekranını düzenli olarak takip ederseniz adınıza kayıtlı borçları anında öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Sorgulama

Devletin kisayolu olan e d3vlet kapisi aracılığıyla vakıflardan yardım talep etmek mümkün. Devlete başvuru yapmak isteyenlerin öncelikle devletten şifre talep etmelidir. Dijital Türkiye giriş ekranında daha sonra devletin şifresi ile giriş sonrası başvuru ekranını aratabilir. E devlet kapısı 1000 tl sosyal yardımı olarak da geçen birçok yardıma başvurmaya izin veriyor.

E devlet kapısı 1000 tl yardım başvurusu yapmak için öncelikle e devlet kapisi sifre alma işlemini yaptıktan sonra e devlet kapısı giris ile sisteme giriyor. E devlet için şifre vatandaşların kendi bilgileriyle işlem yapabilmesi için gerekiyor. Yani e devlet kapıs farklı bilgilerle sosyal yardım başvurusuna izin vermiyor. E devlet kapısı başvuru yapanlara durumlarını güncelleyebilmeleri için e devlet kapısı bilgi güncelleme işlemine izin veriyor. Sonrasında e devlet kapısı başvuru sorgulama ekranından başvuruyu sorgulamak gerekiyor. Örneğin diyelim ki e devlet kapısı pandemi başvurusu yaptınız. E devlet kapısı pandemi yardım başvurusu yapmanız ardından e devlet kapısı pandemi sorgulama yapmanız gerekiyor. E devlet yardım kapısı olarak da bilinen e devlet yardım sorgulama ekranı üzerinden bu haktan yararlanıp yararlanamadığınızı öğreniyorsunuz. Özetle türkiye gov pandemi başvuru yaptıktan sonraki adımda hak sahibi olup olmadığınızı sorgulamanız lazım. Bunu da türkiye gov 1000 tl ekranından yapıyorsunuz. İşlemi tamamlamak için arama motoruna türkiye gov tr 1000 tl yardım başvurusu sorgulama da yazabilirsiniz. Yani sosyal yardım başvuru türkiye gov tr aracılığıyla yapıldıktan sonra sorgulama e devlet üzerinden yapılıyor. E devlet şifresi olmadan e devlete giriş mümkün olmadığı için başvuruda dikkat etmeniz gereken tek husus sisteme gireceğiniz parolanız olması. E devlet şifresi olmadan yardım başvurusu olmadığı için e devlet şifresi olmadan yardım sorgulama işlemlerinizi de yapamazsınız. Bunun için e devlet şifresi sisteme giriş için özellikle de sosyal yardım gibi başvurularınız  için e devlet şifresialma adımını tamamlamalısınız. E devletim yok diyorsanız bu işlemi bizzat kaymakamlıklarda yer alan vakıflara edevlet ile giriş olmadan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Araç İşlemleri

Eğer borcunuz varsa arabanın vergisini ödeme işleminizi buradan kolayca yapabilirsiniz. Ayriyeten araçlarım edevlet yazarak adınıza kayıtlı bütün taşıtları görebilirsiniz. Araç satılabilirlik sorgulama hizmeti de yine aynı şekilde sistemde yer alıyor. Burada geçmişe yönelik işlem de yapabilirsiniz. Örneğin motorlu taşıtlar vergisi 2021 e devlet aramasıyla geçmişe yönelik vergilerinizi görebilirsiniz. Sistemden arabalara ek olarak motosiklet vergi ödeme gibi çeşitli araç borçlarınıza ait borcu ödeyebilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Ve Sonucu

Sonrasında tüketici hakları başvuru takip aracılığıyla tüketici hakları dosya sorgulama mümkün oluyor. Türkiye e devlet kapısı ile vatandaşların özellikle aldıkları hizmetler konusunda sorun yaşamaları durumunda gerekli adımlar atılıyor. Mevcut hizmette ürün güvenliği şikayet hattı da yer alıyor.

Seyahat İzin Belgesi Sorgulama E Devlet

Yani sisteme e devlet sifresiyle giriş yaparak sonra seyahat izni başvurusunda bulunabilir ve bunu sorgulayabilirsiniz. Sonrasında izin belgesi e başvuru ekranında çıkan sonucunuza göre belgenizi alabilirsiniz. Ayrıca göç idaresi yol izin belgesi de bu hizmet ile alınabiliyor.

Öğrenci İşlemleri

Dileyenler edevlet web sitesi ile de bu işlemi yapabiliyor fakat burada edevlet yükleme bakımından biraz daha yavaş. GSB’yle öğrenciler basit bir şekilde wifi işlemlerini veya yurtla ilgili diğer işlemlerini hallediyor. Örneğin gsb şifre değiştirme ile öğrencilerin kullandığı internetin şifresini değiştirmesi mümkün. Ya da şifresini unutan öğrenciler gsb wifi şifre unuttum ekranından yeni şifre talep edebilir. Ayrıca öğrenciler GSB hizmetlerine ek olarak burs başvurularında ikametgah al hizmetiyle yerleşim yeri kayıt belgesi alabiliyor. Çıkan ekranda öğrencinin mevcut ikametgah bilgisi görünüyor. Öğrenci eğer kaydını ailesinden ayrı bir yere aldırmak istiyorsa edevlete tc ile giriş yaparak sonrasında ekranda adreslerini güncelleyebiliyor.